کد خبر: ۵۶۰۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱

رادیو فرهنگ نوروز ۱۴۰۲ برنامه‌های متنوعی را با محوریت پاسداشت فرهنگ کهن ایران زمین تقدیم شنوندگان می‌کند.

به گزارش شفاف، رادیو فرهنگ برای نوروز ویژه برنامه ۴ ساعته زنده به نام «هفت سین» دارد که طیف وسیعی از موضوعات فرهنگی و هنری را در برمی‌گیرد. فلسفه نوروز، دیپلماسی فرهنگی نوروز، نوروز در اقوام و مناطق مختلف کشور و ... را در بر می‌گیرد.  در این برنامه مهمانان ویژه‌ای از هنرمندان و شاعران و فرهیختگان و فرهنگیاران و اقوام مختلف با شنوندگان همراه می‌شوند.

همچنین سفر به مراکز استانی و گزارش از حال و هوای نوروزی مناطق مختلف کشور و معرفی مناطق گردشگری ایران از جمله بخش برنامه «ساز نوروز» است که هر روز از ساعت ۹ صبح به مدت ۱۸۰ دقیقه روی آنتن می‌رود. بازیگران پیشکسوت طنز نیز در این برنامه حضور خواهند داشت.

برنامه «ققنوس» توسط گروه ادب و هنر به صورت روزانه در نوروز روی آنتن می‌رود. این برنامه به جست‌وجوی نوروز در ریشه‌های ادبی و پیشینه فرهنگی ما می‌پردازد. 

«کتاب بهار» ویژه برنامه‌ای در حوزه کتاب و ادبیات است که در نوروز روی آنتن می‌رود. در این برنامه کتاب‌های مختلفی به مخاطبان در دو موضوع نوروز و رمضان معرفی می‌شود. بخش‌هایی از هر کتاب خوانش شده و با نویسنده آنان گفتگو خواهد شد.

برای مناسبت ۱۲ فروردین و روز جمهوری اسلامی، ویژه برنامه «روز سرنوشت» با ساختار مستند گزارشی پخش می‌شود. مسابقه «ایرانگرد» نیز مسابقه ایران‌شناسیِ مخاطب محور است که طی آن با مخاطبان ارتباط گرفته و در آن اطلاعات خوبی را نسبت به مناطق مختلف کشورمان ارائه می‌دهد. ایرانگرد در طول سال دو روز در هفته پخش می‌شود، اما در ایام نوروز هر روز روی آنتن خواهد رفت.

 «نوروز با هنرمندان» ویزه برنامه دیگری است که هر روز یک هنرمند شاخص یا بازیگر، یک تئاتری، یک موسیقی‌دان و ... درباره زندگی، دغدغه‌هایش و حال و هوای نوروز گفتگو می‌شود 

برنامه سحرگاهی رمضانی رادیو فرهنگ، «دست دعای بهار» است که به مدت ۶۰ دقیقه همزمان با سحرگاه روی آنتن می‌رود و برنامه زنده «چشمه نوش» نیز ویژه ساعات افطار است. علاوه براین، ویژه برنامه «دری به خانه خورشید»، مربوط به شعرخوانی شاعران در ایام ماه مبارک رمضان و گفتگو با آنان است.

برای شب‌های مبارک قدر، برنامه «تازه برات» به صورت زنده از دانشگاه امام صادق علیه السلام، پخش می‌شودهمچنین درس گفتار‌های اخلاق و فرهنگ اجتماعی برگرفته از بیانات امیرالمؤمنین در نهج البلاغه در این ایام تقدیم شنوندگان رادیو فرهنگ می‌شود.

برای سالروز وفات حضرت خدیجه علیهما السلام، برنامه ویژه زنده‌ای به نام «ترنم باران» توسط گروه تاریخ و اندیشه آماده شده است. 

همچنین برای میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام برنامه‌ای با محوریت ایثار و کرامت روی آنتن می‌رود. نام این برنامه «گُل پیامبر» است که البته پیشنهادی است و ممکن است تغییر کند. این برنامه ۱۷ فروردین روی آنتن می‌رود. همچنین در روز قدس و از همان ساعات ابتدایی صبح، برنامه «قبله اول» از رادیو فرهنگ پخش می‌شود. گزارشگر ویژه‌ای برای پوشش راهپیمایی قدس اعزام می‌شود و حال و هوای روز قدس را منعکس می‌کند.

برای عید فطر نیز برنامه «صبح روز پاداش» از ساعت ۶:۳۰ به صورت زنده پخش شده و نماز عید و خطبه‌های مقام معظم رهبری را پوشش می‌دهد. برنامه «عید دل‌ها» نیز ویژه عید سعید فطر و آیین‌های وداع با ماه مبارک رمضان در مناطق مختلف کشور است. رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز قرار دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: