کد خبر: ۵۶۰۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶

یک متخصص ژنتیک ، بر اهمیت تهیه شناسنامه اطلاعات ژنتیکی افراد به منظور تشخیص و پیشگیری از بروز برخی بیماری های وراثتی تاکید کرد.

به گزارش شفاف، مریم اسلامی متخصص ژنتیک گفت: ژنتیک و سلول‌های بنیادی راهی نوین برای پیشگیری و درمان‌های فرا دقیق است؛ با هدف ارتقای علمی متخصصان و دانشجویان این رشته همایش بین المللی کاربرد فناوری‌های نوین سلول‌های بنیادی و ژنتیک در پزشکی فرد محور از هفدهم تا نوزدهم اسفند ۱۴۰۱ در کیش برگزار می‌شود.

اسلامی افزود: بر اساس ژنتیک و ویژگی‌های مولکولی افراد از لحاظ پزشکی به شیوه فرد محور برخی از بیماری‌ها در خانواده‌ها مانند سرطان‌های وراثتی شیوع داشته و از طریق شناسایی جهش‌های ژنتیکی قبل از بروز بیماری می‌توان به پیشگیری، تشخیص دقیق و درمان‌های فرد محور پرداخت.

وی ادامه داد: چون برخی از بیماری‌ها در خانواده شیوع داشته و از طریق ژن قبل از بروز بیماری می‌توان به پیشگیری ژنتیکی و درمان‌های فرد محور پرداخت، از این رو برخی درمان‌های عمومی و کلی سنتی با شیوع این روش‌ها منقضی شده است.

اسلامی تأکید کرد: در پزشکی فرد محور، داروها مطابق با ژنتیک افراد تجویز و لحاظ می‌شود.

این متخصص ژنتیک درباره تفاوت پزشکی رایج با پزشکی فرد محور که شیوه جدیدی از ارائه خدمات پیشگیری تشخیصی و درمانی در حوزه پزشکی است، گفت: در پزشکی رایج افراد به شکلی کلی‌تر مورد بررسی قرار می‌گرفتند، اما در پزشکی فرد محور پیشگیری تشخیص و درمان افراد بر اساس سلول‌های بنیادی و شناسنامه ژنتیکی افراد انجام می‌شود تا به صورت دقیق‌تر تشخیص و درمان اتفاق بیافتد.

اسلامی افزود: در زمینه پزشکی فرد محور در حوزه سلول‌های بنیادی پیشرفت‌های خوبی در ایران حاصل شده است که هدف از برگزاری این همایش آن است که بتوانیم فناوری‌های جدیدی را که در حوزه سلول‌های بنیادی و ژنتیک است برای پیشگیری تشخیص و درمان بیماری‌ها به جامعه معرفی کنیم.

وی  گفت: همانطور که همه ما یک شناسنامه اطلاعات هویتی داریم، می‌توانیم با مراجعه به مشاور ژنتیک یک شناسنامه ژنتیکی و کروموزومی هم داشته باشیم؛ به ویژه اگر شجره نامه بیماری ژنتیکی باشد، آزمایش‌های احتمال ابتلای ما نیز مشخص شود، به ویژه اینکه در ایران ازدواج‌های فامیلی بیشتر و زمینه ابتلاء به بیماری‌های ژنتیکی نیز به نسبت شایع‌تر است و این مستلزم آن است که قبل از ازدواج و بارداری، شناسنامه ژنتیکی و بیماری‌هایی که ممکن است به زودی ناقل آن باشند، بررسی و در صورت نیاز آزمایش‌های لازم داده شود.

اسلامی افزود: بررسی اطلاعات ژنتیکی افراد به صورت دانشگاهی در جهان آغاز شده و مشاوره ژنتیک در برخی مراکز انجام می‌شود، اما هدف از برگزاری این همایش بین المللی این است که هم در جامعه دانشگاهی و هم برای عموم مردم، روش‌های نوین به صورت روزآمدتری آموزش داده شود، به همین دلیل این همایش در نظر دارد برای رشته تخصصی و فوق تخصصی و علوم پایه از وزارت بهداشت امتیاز بازآموزی بگیرد.

این متخصص ژنتیک با بیان اینکه پزشکی فرد محور مبتنی بر سلول‌های بنیادی و شناسنامه ژنتیکی است از این رو موضوع همایش بین رشته‌ای است و ۲۹ تخصص علوم پایه و علوم بالینی در این زمینه دعوت شده‌اند گفت: هرچه این مسئله در انجمن‌های پزشکی مختلف فراگیرتر شود می‌تواند به تشخیص‌ها، پیشگیری‌ها و درمان‌های فرا دقیق‌تر کمک کند.

اسلامی افزود: این همایش بین المللی به صورت مشترک با دانشگاه کلن آلمان و مرکز پیشگیری از بیماری‌های اروپا و چند تن از استادان ان ای اچ آمریکا برگزار می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: