کد خبر: ۵۶۰۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷

احتمال تغییر وزن کامران قاسم‌پور برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس به یکی از مهم‌ترین سوژه‌های روز کشتی ایران تبدیل شده است.

قدرت‌نمایی کامران قاسم‌پور و کسب ۲ مدال طلای جهان در وزن ۹۲ کیلوگرم موجب شد تا بسیاری از کارشناسان از تغییر وزن احتمالی وی خبر دهند. برخی به تانک ایرانی توصیه کردند که در ۸۶ کیلوگرم به روی تشک برود و برخی دیگر از کوچ وی به وزن ۹۷ کیلوگرم خبر می‌دهند. اخباری که در نهایت با صحبت‌های علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی پایان یافت.

به گزارش شفاف، دبیر بهمن ماه اعلام کرد: کامران قاسم‌پور به خاطر حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس به وزن ۹۷ کیلوگرم خواهد رفت.

صحبت‌های دبیر در حالی بیان شد که قاسم‌پور گفت: همه دوست دارند المپیک را تجربه کنند و من نیز از این قاعده مستثنی نیستم. برای رسیدن به المپیک برنامه دارم. المپیک آوردگاه بزرگ و نهایت آرزوی هر ورزشکاری است. البته برای رسیدن به پاریس نیاز به تغییر وزن دارم و باید به یکی از اوزان ۸۶ یا ۹۷ کیلوگرم بروم.

تغییر وزن قاسم‌پور

قطعی شدن تغییر وزن کامران قاسم‌پور موجب اظهارنظر‌های متفاوتی درخصوص احتمال موفقیت وی در آوردگاه پاریس شد.

عباس جدیدی قهرمان جهان و نایب قهرمان المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا این تغییر وزن را آسیب‌زا دانست و گفت: در برخی از مواقع تغییر وزن احتمالی نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است مدال را از ورزشکار بگیرد. من تجربه تلخ این کار را دارم و اکنون نیز چهار دیسک کمرم مشکل دارد. با ۱۰۵ کیلوگرم وزن به مصاف نفراتی رفتم که ۳۰ کیلوگرم از من سنگین‌تر بودند.

البته تنها جدیدی نبود که به آسیب‌شناسی تغییر وزن کامران قاسمپور پرداخت.

منصور برزگر سرمربی اسبق تیم ملی نیز در این زمینه گفت: من کشتی قاسم‌پور را از نزدیک ندیدم و نمی‌توانم به صراحت درباره او اظهار نظر کنم، اما واقعیتی که وجود دارد این است اگر این تصمیم احساسی و بدون کار کارشناسی باشد به آینده این قهرمان لطمه خواهد زد. برای تغییر و افزایش وزن باید فاکتور‌های زیادی در نظر گرفته شود تا ورزشکار کمتر آسیب ببیند.

تغییر وزن قاسم‌پور

سیدمراد محمدی نیز اظهار کرد: تمام تلاش این روز‌های کامران قاسم‌پور برای حضور در المپیک است. وی با وجود حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم کار سختی برای المپیکی شدن دارد، اما به دنبال آن است تا در وزن ۹۷ کیلوگرم به آوردگاه پاریس برود.

با وجود هشدار‌های کارشناسان بزرگ کشتی ایران، قاسم‌پور و فدراسیون کشتی همچنان اصرار بر تغییر وزن دارند. دارنده ۲ مدال طلای قهرمانی جهان در حالی می‌خواهد به وزن المپیکی ۹۷ کیلوگرم برود که در این دسته نفرات برتری مانند عبدالرشید سعدالله‌اف و کایل اسنایدر حضور دارند.

سیدمراد محمدی با اشاره به حضور این ۲ عنوان‌دار جهان و المپیک گفت: قاسم‌پور برای رسیدن به سکوی المپیکی کار سختی دارد، زیرا در وزن ۹۷ کیلوگرم بزرگانی از روسیه و آمریکا (سعدالله‌یف و اسنایدر) حضور دارند. البته کامران یکی از کشتی‌گیران خوب ایران است و ظرفیت موفقیت در المپیک را دارد. تنها کسی که می‌تواند تصمیم نهایی را در این زمینه بگیرد کامران است که با مشورت مربیان خود این کار را انجام خواهد داد.

تغییر وزن قاسم‌پور

کامران قاسمپور در کشتی آزاد جام جهانی آمریکا برابر کایل اسنایدر به میدان رفت، اما متحمل شکست شد. شکستی که با واکنش اکبر فلاح همراه بود.

دارنده مدال طلای پیکار‌های کشتی آزاد قهرمانی سال ۱۹۹۳ تورنتو گفت: مهم‌ترین ایراد کادر فنی در جام جهانی، تغییر وزن کامران قاسم‌پور بود چرا که او ذخیره وزن ۸۶ کیلوگرم به حساب می‌آید و با توجه به حضور حسن یزدانی در یک وزن توانست در وزن بالاتر (۹۲ کیلوگرم) استعداد‌های خود را به نمایش بگذارد و با ۲ طلای جهانی به خوبی بدرخشد. معتقدم وزن کامران ۸۵ تا ۹۰ کیلوگرم است و حضور او در ۹۷ کیلوگرم اشتباه بود.

هر چند که بسیاری از بزرگان کشتی ایران نگاه مثبتی به تغییر وزن کامران ندارند، اما واقعیتی که وجود دارد که قاسم‌پور به مانند هر کشتی‌گیر دیگر به دنبال مدال المپیکی است. البته راه موفقیت قاسم‌پور در پاریس هموار نیست بلکه او باید با مدعیان داخلی و خارجی جدال سختی داشته باشد. محمدحسین محمدیان، مجتبی گلیچ و امیرحسین فیروزپور شناخته شده‌ترین مدعیان داخلی وزن ۹۷ کیلوگرم هستند.

منبع ایرنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: