کد خبر: ۵۶۰۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵

نخست‌وزیر کانادا گفته که یک گزارشگر ویژه مستقل درباره دخالت چین در انتخابات اخیر کانادا تحقیق خواهد کرد.

به گزارش شفاف، این بازرس ویژه به بررسی گزارش‌های محرمانه در انتخابات فدرال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ می‌پردازد. رهبران حزب سیاسی رقیب خواستار این تحقیق شده‌اند.

چین بارها مداخله در انتخابات کانادا را رد کرده و می‌گوید این ادعاها بی پایه و اساس هستند.

ترودو با بیان اینکه گزارش‌هایی که حق حاکمیت کانادا را به چالش می‌کشند، هشدار دهنده هستند، گفت: من یک گزارشگر ویژه مستقل را منصوب خواهم کرد که دارای اختیارات گسترده‌ای خواهد بود و توصیه‌های کارشناسی برای مبارزه با مداخله و تقویت دموکراسی ما ارائه خواهد کرد. این گزارشگر هنوز انتخاب نشده و انتصاب وی ظرف چند روز آتی صورت می‌گیرد.

نخست وزیر کانادا ادامه داد: از نمایندگان مجلس و سناتورهای کمیته امنیت ملی و اطلاعات پارلمانی (Nsicop) می‌خواهم که بررسی مداخله خارجی را آغاز کرده و یافته‌های آن را به پارلمان گزارش کنند. کانادا مدت‌هاست که از تلاش‌های مداخله جویانه چین و روسیه مطلع شده است.

بر اساس نظرسنجی موسسه "آنگوس رید"، مشخص شد که ۶۵ درصد از کانادایی‌ها می‌گویند، بر این باورند که پکن تلاش کرده تا در دو انتخابات فدرال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ کانادا مداخله کند.

همچنین بر اساس این نظرسنجی، دو سوم کانادایی‌ها گفتند که دولت فدرال باید اقدام بیشتری در مقابله با مداخله در انتخابات این کشور انجام دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: