کد خبر: ۵۶۰۳۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷

در پی تجمع امروز (چهارشنبه) طرفداران عمران خان در لاهور پاکستان، پلیس این کشور به استفاده از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش متوسل شده و بسیاری از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تجمع امروز حامیان عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان یک روز پس از آن اتفاق افتاد که او کارزار انتخاباتی خود در دو ایالت پنجاب و خیبر را آغاز کرد، ایالاتی که در دورهای گذشته انتخابات از او و حزبش (تحریک انصاف پاکستان) حمایت کرده‌اند.

خان که حالا رهبر اپوزیسیون پاکستان محسوب می‌شود، در آوریل سال گذشته با رای عدم اعتماد پارلمان پاکستان از کار برکنار شد. او مدعی است که برکناری‌اش غیرقانونی بوده و خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام شده است. اما شهباز شریف که پس از برکناری جای عمران خان را پر کرده، ادعاهای او را رد کرده و می‌گوید انتخابات در زمان مقرر خود تا اواسط نوامبر برگزار خواهد شد.

همچنین به گفته یکی از مقامات ارشد حزب عمران خان، پلیس پاکستان امروز چندین تن از حامیان او را پیش از برگزاری تجمع بازداشت کرده است.

پلیس همچنین برای جلوگیری از راهی شدن حامیان عمران خان به سمت منزل او در نزدیکی محل تجمع، از گاز اشک‌آور و خودروی آب‌پاش استفاده کرده است.

خان که در این زمان در منزل حضور داشت، «خشونت گسترده پلیس علیه مردم بی‌سلاح» را محکوم کرد.

فواد چودری، از دیگر مقامات ارشد حزب عمران خان در پیامی توییتری ممنوعیت تظاهرات را «سلاح جدید دولت فاشیست شهباز شریف و نیروهای استعماری‌اش» دانست و نوشت: مردم پاکستان همیشه برای حق خود جنگیده‌اند.

عمران خان ۷۰ ساله که سابقا ستاره کریکت پاکستان بود، با مجموعه‌ای از پرونده‌های در دست بررسی در دادگاه‌های کشورش مواجه است، از جمله به اتهام تروریسم. او تا امروز توانسته از بازداشت اجتناب کند و مدعی شده که این «تهمت‌های حقوقی» از سوی دولت مستقر پاکستان ایجاد شده تا او را وادار به سکوت کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: