کد خبر: ۵۶۰۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۴

بنیان‌گذار گروه نظامی روسی واگنر مدعی شد که این گروه پیمانکار نظامی کنترل کامل بخش شرقی «باخموت» در منطقه دونتسک را در دست گرفته است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری الجزیره، یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی واگنر اعلام کرد که این گروه کنترل کامل بخش شرقی شهر باخموت را در دست گرفته است.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سه‌شنبه هشدار داده بود که اگر این شهر در محاصره، به تصرف روسیه در آید، مسیر ارتش روسیه برای رسیدن به دیگر بخش‌های شرق اوکراین بسیار هموار خواهد شد.

پریگوژین امروز (چهارشنبه) در پیامی صوتی در کانال تلگرامی خود گفت: هرچه در شرق رود باخموتکا وجود دارد، کاملا در تصرف واگنر است.

چندین ماه است که باخموت شاهد نبرد نیروهای روسیه و اوکراین است و مسکو مصمم بوده که این شهر را تصرف کند.

اوکراین هنوز به این مسئله واکنش نشان نداده و آن را رد یا تایید نکرده است. با این حال زلنسکی پیش‌تر گزارش‌هایی مبنی بر قصد نیروهای اوکراین برای عقب‌نشینی از این شهر را رد کرده بود.

تصرف باخموت می‌تواند نخستین پیروزی بزرگ 6 ماه اخیر روسیه در میدان نبرد باشد و تحلیلگران غربی بر این باورند که تصرف این شهر بیش از آنکه جنبه استراتژیک داشته باشد، وجهه نمادین دارد.

با این حال سرگئی شویگو، وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه گفت که تصرف این شهر به روسیه کمک می‌کند که حملات بیشتری به عمق خاک اوکراین انجام دهد.

همچنین خبر تصرف شرق باخموت در حالی اعلام شد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای مذاکره درباره تمدید معاهده صادرات غلات اوکراین، به کی‌یف سفر کرده است.

در همین حال اوکراین و متحدان غربی‌اش مدعی‌اند ارتش روسیه که حدود ۶ ماه است برای تصرف شهر باخموت حملات مکرری را ترتیب داده احتمالا تاکنون بین ۲۰ تا ۳۰ هزار کشته و مجروح داده است.

در طرف مقابل مسکو هم مدعی شده ارتش اوکراین تنها ظرف ماه فوریه گذشته حدود ۱۱ هزار نیروی خود را در جبهه‌های نبرد از دست داده است. اعدادی هولناک که هرگونه «نتیجه یا ثمری» برای تصرف یا حفظ این شهر را با چالش روبرو می‌کند.

بیش از ۹۰ درصد از جمعیت باخموت از زمان آغاز حملات روسیه آن را ترک کرده‌اند و حالا میزان کشته‌شدگان این نبرد ۶ ماهه همه جوانب استراتژیک این نبرد را تحت شعاع قرار داده است.

باخموت که یک شهر اداری در منطقه دونباس (شرق) اوکراین است اکنون به ویرانه‌ای با ساختمان‌های فرو ریخته و درختان سر خم کرده بدل شده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: