کد خبر: ۵۶۰۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
شغل افراد علمی زیر ذره‌بین مجله «نیچر»؛

«سامانتا کریستوفورتی»، فضانورد آژانس فضایی اروپا که چندی پیش مدتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور داشته، برای جمع‌آوری اطلاعات برای طراحی مخازن سوخت، مایعات را در ایستگاه فضایی بین‌المللی ریخت.

به گزارش شفاف، وی در گفت‌وگو با مجله نیچر درباره شغل خود گفت: من فضانورد آژانس فضایی اروپا هستم. سال گذشته، من پنج ماه - از اواخر آوریل تا اواسط اکتبر -را در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) گذراندم و آخرین ماه را به عنوان فرمانده ایستگاه گذراندم. قبل از بازگشت به زمین، من و تیمم زمانی را برای بازی با آب اختصاص دادیم. در اینجا، در داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی، من نحوه رفتار آب در شرایط گرانش صفر را نشان می‌دهم.

می‌توانید از ترفندهای کوچکی استفاده کنید تا مطمئن شوید آب در جایی که می‌خواهید، باقی می‌ماند. کشش سطحی حباب آب را کنار هم نگه می‌دارد و می‌توانید با استفاده از نی به آرامی آن را بکشید یا با دمیدن بر رویش، آن را حرکت دهید. اگر حباب به اندازه کافی کوچک است، می‌توانید آن را بنوشید. ما تمام آب داخل فضاپیما را بازیافت می‌کنیم.

بی‌وزنی نه تنها هیجان‌انگیز است، بلکه فرصتی برای مطالعه فیزیک بنیادی است. تحقیقات زیادی در مورد دینامیک سیالات در ایستگاه فضایی وجود دارد. یک مطالعه که من شخصاً در آن شرکت داشتم، به رفتار شل شدن انواع مختلف مایعات و مخلوط مایعات و گازها در ظروف می‌پردازد. نتایج برای طراحی مخازن سوخت، به‌ویژه برای استفاده در فضا، بسیار مهم است.

این عکس در ماژول آزمایش ژاپنی گرفته شده است. این بزرگترین ماژول واحد ایستگاه فضایی بین‌المللی است، بنابراین ما اغلب از آن برای صحبت با رسانه‌ها یا دانش‌آموزان مدرسه استفاده می‌کنیم. وقتی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم، از وسایلی مانند توپ‌های پشت سرم که مدل سیارات و ماه هستند، استفاده می‌کنیم. جسم گرد پشت من، هوابند ماژول است. ما از آن برای استقرار ماهواره‌ها و همچنین سخت افزارهایی مانند اسکنر برای آزمایش‌های علمی استفاده می‌کنیم.

این دومین باری بود که به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفتم. من به سرعت با فضا سازگار می‌شوم و از احساس بی‌وزنی بسیار لذت می‌برم. بازگشت به زمین برای من بسیار سخت‌تر است.

نمی‌دانم کی دوباره به آنجا می‌روم. ما خواهیم دید که برنامه آرتمیس به رهبری ایالات متحده که مردم را در دهه آینده به ماه باز می‌گرداند، چگونه تکامل می‌یابد. شاید دوباره فرصتی برای من پیش بیاید.

«کریستوفورتی» عضوی از مأموریت «کرو-۴» بود که توسط شرکت «اسپیس‌ایکس» انجام شد. وی در آن زمان برای آغاز اقامت 6 ماهه خود در تاریخ ۲۷ آوریل با کپسول «دراگون» به ایستگاه فضایی رسید. گفتنی است که ماموریت «کرو-۴» دومین پرواز فضایی «کریستوفورتی» بوده است. وی قبلاً از نوامبر ۲۰۱۴ تا ژوئن ۲۰۱۵ در ایستگاه فضایی اقامت داشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: