کد خبر: ۵۶۰۵۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱

مدیرکل روابط عمومی دفتر ریاست‌جمهوری گفت: ایران و عربستان در ابتدای یک مسیر هستند نه انتهای آن و موضوعات مهمی برای حل و فصل بین دو کشور وجود دارد.

به گزارش شفاف، محورهای گفت وگوی محمدمهدی رحیمی با شبکه ماهواره ای الاتجاه درباره ‎توافق ایران و عربستان که در توییتر وی منتشر شده، به شرح زیر است:

سیاست همسایگی دولت در ۱۸ماه گذشته با جدیت دنبال شده و این رویکرد نقطه مقابل سیاست آمریکا برای اختلاف افکنی در منطقه و تداوم تنشهاست. در واقع هر بهبود روابطی بین کشورهای منطقه، به ضرر واشنگتن است.

چنین توافقی که طرفین آن و همچنین واسطه هایش(عراق، عمان و چین) از داخل منطقه آسیا و بدون حضور غربی ها باشد، در تاریخ معاصر منطقه کم سابقه است و از این منظر یک نطقه عطف بشمار می رود که می‌تواند زمینه ساز تحولات جدی تر در غرب آسیا شود.

‏هیچ دولت و هیچ ملتی در منطقه بازنده این توافق نیست و تنها رژیم جعلی اسرائیل از آن متضرر خواهد شد که این موضوع در میزان استقبال دولتهای مختلف از آن قابل مشاهده است. این یک توافق برد-برد واقعی برای تهران، پکن و ریاض است.

بی اطلاعی غربی‌ها و صهیونیست‌ها از این توافق و غافلگیری آنها، دارای پیام های مهم و البته اثرگذاری در آینده تحولات منطقه ماست.

با توجه به جایگاه سعودی در بخشی از جهان عرب و نیز رویکرد منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، احتمال تقویت روابط و انعقاد چنین تفاهماتی با دیگر کشورهای منطقه زیاد است. امارات، بحرین، اردن و مصر گزینه هایی محتمل هستند.

درحالیکه ۶ماه از جنگ ترکیبی علیه ملت ایران میگذرد، انعقاد چنین توافقی اهمیتی دوچندان دارد و حکایت از محاسبات واقع بینانه دولتهای ریاض و پکن درباره استحکام پایه‌های نظام جمهوری اسلامی دارد. این مسئله یک شکست دیگر برای صهیونیست‌هاست.

ایران و عربستان در ابتدای یک مسیر هستند نه انتهای آن و موضوعات مهمی برای حل و فصل بین دو کشور وجود دارد. تردیدی نیست که مخالفان حداکثر تلاش شان را خواهند کرد که غافلگیری در زمان توافق، را اینجا جبران کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: