کد خبر: ۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ - ۰۷:۲۷

اخبار ویژه کیهان- یکشنبه 27 بهمن 87

نامزد سازمان با چه رويى دنبال ديدار مراجع است؟

برخی محافل رسانه ای از تدارک نامزد حزبی سازمان مجاهدین و مشارکت برای ملاقات با مراجع و علمای دینی در قم و جلب نظر مساعد آنان خبر می دهند.

گفته می شود یکی از اعضای مجمع روحانیون مامور رایزنی برای جلب نظر مراجع و علمای موردنظر شده اما نتوانسته نظر مثبت مراجع را جلب کند و تنها 2 تن از روحانیون نزدیک به جریان دوم خرداد و ملاقات با نامزد مذکور را پذیرفته اند.

تلاش برای دیدار با مراجع و علما و جلب نظر مساعد آنها در فصل انتخابات در حالی است که عضو مرکزیت سازمان مجاهدین (انقلاب) در اوج فعالیت اصلاح طلبان در دولت سابق طی سخنانی در همدان ضمن اهانت صریح به ساحت ائمه معصومین، به هتاکی علیه مراجع پرداخت و تقلید از آنها را به رفتار میمون تشبیه کرد. اقدام این عنصر هتاک مع الاسف با حمایت نامزد موردبحث و نه اعتراض وی مواجه شد.

پيام ايران به موقع بود

تحلیلگر نشریه اکونومیست چاپ لندن، پرتاب موشک و ماهواره به فضا از سوی ایران را اقدامی به موقع و حاوی پیام به آمریکا دانست.

محمد شکیل به بی بی سی گفت: پرتاب ماهواره را می توان به نوعی پیام ایران به باراک اوباما دانست. این تقریباً یک نوع بیانیه به موقع است از طرف ایران که بگوید ما تحت شرایط دیگری مذاکره می کنیم و توان عملی ما در حال پیشرفت است. بنابراین وضعیت موجود تغییر کرده و شما هم باید خود را با آن وفق دهید.

صانعي: نفت ما را مى خواهند نه نفع ما را

آیت الله صانعی به خبرنگار نیویورک تایمز گفت: قدرت های استعماری نظیر آمریکا، نفت ما را می خواهند نه نفع ما را.

وی در مصاحبه با راجر کوهن و در پاسخ به این سوال که «آقای اوباما گفته است، دست ما برای مذاکره با ایران باز است، اکنون ایران نیز دستش را برای مذاکره با ما باز کند، نظر شما در خصوص آینده روابط ایران و آمریکا چیست؟» اظهار کرد: «قدرتمندان زیاد شعار می دهند، باید ببینیم آیا عمل نیز می کنند؟ اما من معتقدم آمریکا اول باید دست های آسیب دیده در زمان قدرت های سابق را ترمیم کند بعد از ما بخواهد که برای مذاکره دستمان را دراز کنیم.»

وی افزود: «سابقاً هم گفته ام، قدرت های استعماری همه مانع دموکراسی در ایران بوده اند، همه منافع خودشان را می خواهند، آنها نفت ما را می خواهند نه نفع ما را.»

گفتنی است کوهن اخیراً در گزارشی که نیویورک تایمز چاپ کرد، تصریح کرده بود سیاست پتک جواب نداده و آمریکا باید بر سیاست مزورانه و فریب کارانه روی آورد. وی همچنین تصریح کرد: نفع غرب در آن است که احمدی نژاد مجدواً در انتخابات پیروز نشود و به ریاست جمهوری نرسد.

عباس عبدي: نامزدى خاتمى قصه يک کاسه ماست يک دريا دوغ است

عضو مستعفی حزب مشارکت ضمن برشمردن دلایل مخالفت با نامزدی رئیس دولت سابق، اعلام کرد کروبی به نسبت خاتمی گزینه مطلوب تری است.

عباس عبدی در گفت وگو با ضمیمه روزنامه اعتماد ملی اظهار داشت: اگر آقای خاتمی در دوران ریاست، به خاطر مصلحت عقب نشینی می کرد، از آن طرف هم می گفت امیدوارم این دوره هرچه سریع تر تمام شود و گور پدر سیاست و قدرت، می خواهم بروم دنبال گفت وگوی تمدن ها و کار فرهنگی. امروز اگر ایشان می خواهد بیاید یا باید پذیرفته باشد که آن زمان اشتباه عمل می کرده یا اگر همچنان معتقد است در صورت پیروزی مجبور به عقب نشینی پی در پی خواهد بود باید توضیح دهد که پس چرا می آید و چرا حرف های قبلی را فراموش کرده است.

وی با بیان اینکه «آمدن خاتمی با توجه به مشکلاتی که موجود است و خودشان هم می دانند، تصمیم بسیار متهورانه و حتی از تهور هم چند پله آن طرف تر است» گفت: کسانی که از شفافیت دفاع می کنند باید در این خصوص توضیح دهند اما متأسفانه بی پاسخ گذاشته می شود... من در سال 80 هم گفتم بهتر است آقای خاتمی نامزد نشود. امروز هم مشورت امینانه می دهم خواه قبول شود یا نه. آمدن خاتمی با شرایط فعلی مقرون به صحت نیست.

عبدی درباره اینکه پیش بینی می کرد خاتمی نامزد نشود اما برعکس آن رخ داد، اظهار داشت: آن پیش بینی مبنی بر دو فرض بود یکی اینکه حضور آقای خاتمی از موضع اصلاحات نه به نفع اصلاحات است و نه شخص او و نتیجه بخش هم نخواهد بود. فرض دوم هم این بود که آقای خاتمی عقلانی تصمیم می گیرد و چاره ای جز پرهیز از این دام ندارد. آینده اثبات و رد این فرض ها را نشان خواهد داد.

وی با بیان اینکه «خاتمی توان بالفعل کردن رأی بالقوه اصلاحات را ندارد» افزود: آمدن خاتمی از موضع اصلاحات در شرایط فعلی ممتنع است.

او ادامه داد: مهندس موسوی هم ارجح بود اما اگر در تابستان وارد می شد. خود ایشان هم ادعایی ندارد که کاندیدای اصلاحات باشد. اگر زودتر می آمد خوب بود و شاید خیلی از اختلافات موجود هم حل می شد اما حالا که نیامده و از آمدنشان هم زمان گذشته، تنها گزینه ای که می ماند کروبی است. اینکه کروبی مقبولیت و رأی آوری ندارد، خلافش در انتخابات گذشته ثابت شد و حتی رأی بالقوه بیشتری نسبت به دور قبل دارد.

عضو سابق مرکزیت مشارکت در پایان گفت: دوستان ما چون فرصتی به نام خاتمی دارند که فکر می کنند رأی می آورد، امیدشان این است که گذشته و فاصله را از صحنه ذهنیت اجتماعی و تاریخی و تناقض ها و پرسش ها را پاک کنند اما ماجرای آنها همان ماجرای یک قاشق ماست و یک دریا آب است.

اين دفعه يکى از ما نامزد مى شود دفعه بعد ميرحسين!

سایت حامی میرحسین موسوی نسبت به نامزدی خاتمی و نوع تعامل وی با موسوی واکنش قابل تاملی نشان داد.

سایت کلمه در مطلبی با عنوان «حکایت موسوی و خاتمی» با زبان طنز به واقعیت تعامل خاتمی و حامیانش با موسوی پرداخت و نوشت: حکایت آقای خاتمی امروز در مورد مهندس میرحسین موسوی حکایت کسی است که به برادرش گفت امسال یکی از ما عروسی می‌کند و زن می گیرد، سال دیگر تو!

تکاپوی اولیه اعضای حزب مشارکت و سازمان مجاهدین برای مصادره نام میرحسین موسوی به نفع خاتمی با تکذیبیه دفتر موسوی مواجه شد و پس از آن خاتمی ملاقات هایی با موسوی داشت که منجر به اعلام نامزدی خاتمی شد و اعلام این که «میرحسین موسوی می خواهد تا اردیبهشت صبر کند». طنز اخیر سایت کلمه در واقع اشاره ای است به تاکتیک «یا من می آیم یا مهندس موسوی» که در عمل به نامزدی خاتمی منجر شد.

برخی محافل از فشار حامیان حزبی خاتمی برای انصراف میرحسین موسوی خبر می دهند.

سیدعلیرضا بهشتی با درج تحلیلی در سایت کلمه تاکید کرده است که میرحسین برای نامزدی می آید و می ماند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: